Jõulud ja vana-aasta õhtu erinevates maades
Türgi
Türgis nimetatakse Jõuluvana Noel Babaks...
Vaatamata asjaolule, et Türgi pole kristlik maa, on suuremale osale inimestest religiossed pühad tähtsad ja armastatud. Uue aasta vastuvõtmine taoliste pühade hulka ju ei kuulu ning siin ei võetagi uut aastat vastu nii, nagu endise NSVL territooriumil ja Euroopas. Aegade jooksul on siiski ka seda tähtpäeva Türgis armastama hakatud. See tuleb sellest, et Türgis elab palju välismaalasi, aga ka sellest et toimub Türgi integreerumine Euroopa Liiduga. Kaubanduskeskusi ja tänavaid kaunistavad okaspuud, luues sellega uusaastameeleolu.
Lasteaedades tähistatakse uue aasta vastuvõtmist. Laste juurde tuleb Jõuluvana, lapsed laulavad talle ja Jõuluvana jagab neile kingitusi. Viimastel aastatel on siia tekkinud üsnagi suur venekeelne kogukond. Me üritame elus hoida oma tähtpäevi ja traditsioone, organiseerime kokkutulekuid. Uue aasta vastuvõtmine on meie ja meie laste poolt muidugi väga armastatud pidupäev. Selleks päevaks teevad ettevalmistusi nii lapsed kui nende vanemad. Õpitakse laule ja luuletusi, kaunistatakse peoruume, kaetakse laudu. Peole tulevad Näärimees ja Lumivalguke (Snegurotshka).
Türgis nimetatakse Jõuluvana
Noel Babaks, mis sõna- sõnalt tähendabki Jõuluvana. Ausalt öeldes pole ma kunagi mõtisklenud Jõuluvana päritolu üle, pidades teda muinasjututegelaseks. Eelmisel aastal aga, sõites mööda Vahemere rannikuäärt, sattusin ma kirjutise peale,mis kuulutas, et selles kohas elas Noel Baba, st. Püha Nikolai, kuna just teda peetakse Jõuluvana prototüübiks.
Mõned kilomeetrid väikesest Demre külakesest asub kohake nimega Myra, mille ajalugu ulatub sajandite taha, täpsemalt 5.sajandini e.m.a. Meie ajani on säilinud sealsed matmispaigad kaljudes, amfiteater (teada on, et seda kasutati gladiaatorite võitluspaigana) ja peamine vaatamisväärsus –
“Jõuluvana” ehk Püha Nikolai Kirik.
Püha Nikolai, laste ja meremeeste kaitsja, sündis 245 a.e.m.a. Patara linnas, mis samuti asetseb praegusel Türgi territooriumil. Tol kaugel ajal oli see üks tähtsamaid linnu sellel alal. Püha Nikolai suri, õigemini tapeti roomlaste poolt ja ta maeti Demresse. Kirik on ehitatud peale tema surma. Mitte väga ammu aga püstitati raidkuju, mis kujutab Püha Nikolaid “Jõuluvanana”, kott seljal ja ümbritsetuna tema poolt armastatud lastest.
Ajaloo jooksul on araablased mitmeid kordi kallale tunginud Myrale ja kirik sai kahjustatud. 1042.aastal restaureeriti kirik Bütsantsi imperaatori Monomahhi käsul. 1860.aastal restaureeriti kiriku kahjustatud osad Venemaa konsuli, kelle residents asus Rhodose saarel, osalemisel. Venekeelsed kirjed meenutavad meile siiani seda sündmust.
Igal aastal, jõulude ajal, toimub kirikus tseremoonia Püha Nikolai mälestuseks. Sellele tseremooniale saabuvad inimesed kogu maailmast. Alates 1983.aastast viiakse läbi iga-aastane sümpoosium, mis on pühendatud “Jõuluvanale”. Selle ürituse peamiseks mõtteks on edastada erinevate religioonide ja usutunnistusega inimestele Püha Nikolai ideid rahust, sõprusest ja vennalikkusest.
Fotod ja tekst: Larissa Lutkova (Türgi),
spetsiaalselt lasteportaalile SolNet.EE.
Avaldatud 30.dets. 2003 a.
Tõlgitud eesti keelde Kaie Belkovi poolt.