Jõulud ja vana-aasta õhtu erinevates maades
TAIVAN
Apelsini- või mandariini kääbuspuud jõulukuuskede asemel
Taivan on kontrastide maa - kaasaaegseim tehnoloogia kõrvuti iidsete uskumustega vaimudesse ja hingedesse. Olles Hiina osa ning samaaegselt asudes pideva Lääne mõju all, on Taivan imenud endasse nii ida kui lääne kultuuri elemendid.
Traditsioonilist uue aasta saabumist tähistatakse Taivanis, nagu kogu maailmas, 1. jaanuaril. See on ka ametlikult vaba päev. Alles viimastel aastakümnetel on Taivani elanikud lääne suunamisel omaks võtnud uusaastakingid ning teada saanud Santa Clausi olemasolust. Peredes siiski reeglina kuuske ei ehita, shampusepokaale keskööl kokku ei lööda ning lumigi on siin harv nähtus.
Fotol: Enne jõulusid (Euroopa kalendri järgi) ehitakse poodides, pankades ning ka tänavatel kuuski, tõsi küll, kunstkuuski.
Kuna Taivani rahvastiku moodustavad peamiselt Hiinast väljarännanud, siis aasta tähtsaimaks peoks on Hiina uusaasta või Kevade Pidu -
"Tsun Tze", mida tähistatakse kuukalendri järgi, igal aastal erineval ajal. Tähtpäev kuulutatakse välja varakult ja see võib kõikuda jaanuari algusest veebruari lõpuni. Arvatakse, et peale seda pidustust tuleb kevad, ilm muutub soojemaks ja loodus elavneb. Seetõttu on pidustuse üheks sümboliks alles avanemas pungadega pajuoksad. Kevade Pidu on põline perepidu. Kõik sugulased peavad sellel päeval kogunema ühe katuse alla, seepärast hakkavad hiinlased nädal enne pidu ringi liikuma - sõidetakse oma isakoju.
Oma kõige tähtsamaks pidustuseks, mis kestab 15 päeva, hakatakse ettevalmistusi tegema kuu aega varem. Sellel perioodil viskavad nad välja vana mööbli, värvivad üle uksed ja aknad. Seejärel kaunistatakse need paberpoognatega , milledel on musta tushiga kalligraafilises kirjas.neljarealised heaolu- ja õnnesoovid.
Fotol: Soov, mis riputatakse uksele( see on hieroglüüf "õnn", mis on keeratud tagurpidi, kui hiina keeles öelda"tagurpidi õnn", siis kõlab see samuti kui "õnn on tulnud").
Punane värv sümboliseerib tuld, mis ajab eemale halvad vaimud. Just seepärast eelistataksegi peol kanda punast värvi riideid. Euroopa uusaastakuuskede asemel eelistavad hiinlased miniatuursete viljadega apelsini- või mandariini kääbuspuid. Tänapäeval on moodi läinud kaunistada oma eluruumid kunstlike suhkrustatud puuviljadega. Ka sellele teguviisile omistatakse eriline mõte - melonitsukaadid on tervise tunnuseks; arbuusiseemned - õnne ja usalduse tunnuseks; lootoseõied - paljulapselisuse ja kookos - üksmeelsuse tunnuseks.
Kogu ümbrus kaunistatakse punastes ja kuldsetes toonides. Koduperenaised ostavad toitu kokku tonnide viisi. Tänavatel avatakse traditsioonilised turud, igal pool löövad oma letid lahti tulevikuennustajad.
Fotol: Uusaastaeelsed maiustuste müügid. Neil päevil on turgudel ja poodides väga palju rahvast. Siin saab mitte ainult sisseoste teha, vaid ka tasuta kõike maitsta.
Selliste punaste ümbrikega kingivad vanemad oma lastele ja ülemused oma alluvatele uusi krõbisevaid rahatähti.
Sel päeval hoiavad vanemad oma lapsi võimalikult kaua üleval ega luba neil magama minna - mida kauem lapsed reipalt ärkvel on, seda pikem saab olema vanemate eluaeg.
Uuusaasta õhtusöök toimub tingimata pereringis. Kohal peavad olema kõik pereliikmed.Pea iga peolaual olev roog kannab endas mingit "head omadust". Kala toob küllust; kana ja merevetikad - õnne; austrid - edu; pelmeenid ("dziaotszi", st. "magad koos, omad poegi") - pere heaolu; riisipirukad - elukutsealast kasvu… Selleks, et uuel aastal olla absoluutselt õnnelik, peab tingimata proovima eranditult kõiki roogasid.
Hiljem lähevad kõik tänavatele. Korraldatakse ilutulestikku, et peleteda eemale kurjad vaimud ja meelitada ligi häid vaime. Taivani linnades on ohutuse eesmärgil tänapäeval ilutulestikud keelatud, kuid Hiina mandriosas see traditsioon on säilinud ning ilutulestik seal on kaasakiskuv vaatepilt. Müra on selline, et iseennastki pole kuulda ja suitsu pärast pole võimalik taevast näha.
Fotol: Nii näeb välja tänav ilutulestiku ajal.
Järgmisel hommikul lähevad kõik budistlikkusse või dao templisse ning toovad annetusi esivanematele ja erinevatele jumalatele.
Peale uue aasta saabumist on kõik kohad suletud, tänavad tühjad, autosid on vähe. Avatud on vaid suured supermarketid ja McDonald`si tüüpi kohad. Kõik kontorid suletakse nädalaks, tudengid aga puhkavad peaaegu kuu aega.
Pidutsemine kestab kaks nädalat ja koosneb väikestest peokestest, milledest igaüks on eraldi jumala auks. Lõpeb see kõik suurejoonelise laternate festivaliga, mille käigus pannakse parkidesse välja sadu laternaid, mis on tehtud erinevate skulptuuridena. Rahvas jalutab ja imetleb seda vaatepilti maiustustest ja suupistetest pungil kõhuga, kuna parkides müüakse palju maitsvat… Aga see on juba hoopis teine jutt.
Tekst: Maria Zinovjeva (Taivan, Taibei)
ja Oksana Shelestova (Taivan),
spetsiaalselt lasteportaalile SolNet.EE.
Esimene foto - Oksana Shelestova perearhiivist,
ülejäänud kodulehtedelt http://www.gio.gov.tw ja http://www.educ.uvic.ca/
Avaldatud 30.dets. 2003 a.
Tõlgitud eesti keelde Kaie Belkovi poolt.